WDS Blog... Po godzinach nie robimy

Open Source vs. dedykowany agencyjny cms

Każda firma, która chciałaby posiadać stronę internetową lub sklep internetowy staje przed odwiecznym wyborem czy stworzyć stronę firmową  przy użyciu dedykowanego cms-u, a może przy użyciu Open Source?, a może spróbować gotowej platformy wynajmowanej w postaci abonamentu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniższym wpisem. Celem naszym jest otworzenie osobom nie będącymi z branży, oczu na wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Dedykowane cms’y

Pisząc o rozwiązaniach dedykowanych mamy na myśli rozwiązania specjalnie przygotowane pod dany typ strony, sklepu czy aplikacji. Rozwiązanie takie zazwyczaj tworzone jest przez jedną Agencję Interaktywną w zamkniętym środowisku do którego wgląd ma tylko klient i jego otoczenie.  Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że klient dostaje w pełni przystosowany funkcjonalnie projekt do jego potrzeb. Można by wręcz powiedzieć, że dostaje projekt „szyty na miarę”. Pytanie jakie można by sobie zadać to czy dana aplikacja internetowa została w odpowiedni sposób przetestowana? Czy aplikacja jest bezpieczna? Ile kosztuje mnie ta aplikacja? Ile będą kosztować zmiany?, a także czy będę musiał do końca życia być związany z daną agencją? . Znaków zapytania jest dużo, ale po kolei. Czy aplikacja została w odpowiedni  sposób przetestowana i czy jest bezpieczna? By odpowiedzieć na takie pytanie należałoby zastanowić się nad skalą projektu i jego stopniem skomplikowania. Projekty proste, jak np.: małe  strony internetowe, gdzie funkcjonalność jest standardowa nie muszą przechodzić skomplikowanych wielogodzinnych  testów czy też przejścia przez cały dział testerów, ale gdy już mamy do czynienia z dużą aplikacją o zaawansowanych funkcjonalnościach to wykonanie takich  testów jest uzasadnione. Każda część aplikacji musi przejść najdokładniejsze testy, za dokładnością idzie czas, a za czasem rosną koszty. Na pytanie ile kosztuje mnie ta aplikacja i ile będą kosztować mnie zmiany , odpowiedzieć można jednym słowem: dużo.  Może jest to banalne określenie, ale rzeczywistość jest taka, że za prace 10 programistów, grafika, kierowników projektu, analityków  musimy zapłacić konkretne pieniądze ponieważ nikt nie pracuje za darmo w takim teamie. Kolejne pytanie: Czy będę musiał być związany z daną agencją do końca życia? Odpowiedzią na to pytanie mogą być dwa słowa: tak i nie. Jeśli mamy dużo wolnej gotówki możemy zrezygnować z jednej agencji i znaleźć następną, ale wtedy wiadomo poznawanie myśli technicznej poprzedniej agencji  musi potrwać, a zrobienie nowych rzeczy musi potrwać po raz drugi, a co za tym idzie płacimy kolejne pieniądze. Pozostając przy obecnej agencji , będziemy ponosić  dodatkowe koszty za nowe funkcjonalności, a także być może będziemy mieć różnego rodzaju spięcia, z których ciężko nam będzie wyjść. Jak widać dedykowane agencyjne rozwiązania mają swoją jedną ogromną zaletę tworzymy dokładnie to co chce klient by spełnić swoje potrzeby biznesowe, ale posiada tez wiele wad, które w naszej opinii eliminują w dużej mierze takie rozwiązania . Rozwiązania takie stosowane mogą  być w wielkich firmach które chcą posiadać wyspecjalizowane rozwiązanie, ale też posiadają duży zasób wolnej gotówki.

Saas

Z angielskiego Software as a service, a w wolnym tłumaczeniu  „oprogramowanie jako usługa”.  Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Zalet ma sporo, ale znaleźć można także klika głównych wad. Gdy mówimy o zaletach na pewno musimy wymienić  zarządzanie i aktualizację usługi  przez dostawcę, a także pomoc techniczną, która musi być udostępniona klientom. Jakie są koszty takiego rozwiązania i ograniczenia? Koszty zazwyczaj liczone są w formie miesięcznego abonamentu, które mogą wydawać się początkowo małe. Przykładowo 100 zł nie jest wygórowaną kwotą. No tak, ale mamy pewne ograniczenia jak np.: ilość produktów, zamówień, pojemności dysku itd. Oczywiście możemy ograniczenia ominąć wchodząc na wyższy pakiet, ale jak wiadomo koszty idą w górę. A jak wygląda dostosowanie aplikacji pod własne potrzeby funkcjonalne lub graficzne? Odpowiedź jest prosta. Trzeba za każdą dodatkową funkcjonalność zapłacić, za dedykowany projekt graficzny również, więc dojdzie do sytuacji, że płacimy abonament, ale także musimy poświęcić dodatkowe pieniądze na spersonalizowanie  aplikacji. A co stanie się w sytuacji, gdy mój sklep będę chciał przenieś na inną platformę?  Zaczną się schody z eksportem produktów, zamówień, użytkowników itd. Kiedy stosować rozwiązanie Saas? W naszej opinii tylko wtedy, gdy zaczynamy prowadzić przykładowo mały sklep i chcemy małym kosztem sprawdzić jego sprzedaż. Wraz z rozwojem sklepu prędzej czy później będziemy potrzebować  bardziej dedykowanego rozwiązania, a korzystając z usług Saas koszty będą rosnąć, a uzależnienie od dostawcy usługi będzie coraz większe.

Open Source

Dochodzimy już do ostatniego typu rozwiązania jakie można zastosować do firmowej strony, sklepu czy aplikacji. Oprogramowanie Open Source, potocznie zwane darmowym ma wielu zwolenników w branży. Tworzenie stron, sklepów przy użyciu wolnego oprogramowania jest dostępne dla każdego i każdy może w krótkim czasie stworzyć najprostszą stronę. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa i niezawodności wolnego oprogramowania? Jak sama nazwa wskazuje wolne oprogramowanie jest dostępne dla każdego i tworzone jest przez społeczność pasjonatów, testowana przez jeszcze większą ich liczbę nie mówiąc już o ilości osób które korzystają z tego typu rozwiązań na co dzień .  Tysiące osób testujących oprogramowanie robi to za darmo, a osoby korzystające z wolnego oprogramowania dostają w swoje ręce stabilne aplikacje do wykorzystania od zaraz. Koszt wdrożenia strony lub sklepu internetowego w ramach wolnego oprogramowania może wynieść dokładnie zero, jeśli zdecydujemy się sami go wdrażać lub też możemy zlecić taki projekt agencji takiej jak nasza, która w ramach swojej działalności korzysta z rozwiązań Open Source jak np.: cms Drupal. Od razu na wstępie koszt wdrożenia będzie mniejszy od dedykowanego rozwiązania, gdyż dostajemy wiele funkcjonalności gotowych i na dodatek bezpiecznych, a ilość możliwych rozszerzeń ( modułów ) jest ogromna. I na koniec  bardzo duża zaleta, jeśli stronę zrobi jedna agencja, to inna bez problemu może poradzić sobie z rozbudową strony. Kiedy stosować rozwiązania Open Source? W naszej opinii w 99% przypadków można zastosować wolne oprogramowanie, gdyż żadna agencja nie jest w stanie konkurować ze społecznością z całego świata w kwestii rozwoju oprogramowania lub jego dodatków.

Werdykt

W naszej opinii korzystanie z wolnego oprogramowania jest bezkonkurencyjnym podejściem, a ilość zalet buduje dużą przewagę nad konkurencją. Decydując się na Saas podpisujemy umowę niczym z siecią komórkową za którą co miesiąc musimy płacić, a każdy dodatkowy pakiet musi odpowiednio kosztować. Wybierając dedykowane rozwiązanie związujemy się z daną agencją na długi czas. Gdy korzystamy z wolnego oprogramowania nie jesteśmy do nikogo przywiązani, a rozwój naszej aplikacji możemy kształtować jak tylko chcemy.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wpisz znaki widoczne na obrazku.